Испечати

Штангли со ореви и мармалад

Штангли со ореви и мармалад

Состојки

 • 100гр, путер или маргарин
 • 2 јајца
 • 1 ванилин шеќер
 • 1 пециво
 • 300гр. брашно
 • фил
 • 3лаж. мармалад од кајсии
 • 150гр. путер или маргарин
 • 150гр. шеќер
 • 1500гр. сецкани ореви
 • 150гр. мелени ореви
 • 2лаж. млеко или вода
 • кора од еден лимон

Подготовка

Подготовка
Започуваме со подготовка на тестото јајцата, путерот, шеќерот, ванилиниот шеќер, кората од ренданиот лимон, пецивото и брашното ги ставаме во сад за месење. Од сите состојки замесуваме тесто кое тенко го распоредуваме во тавата во која ќе го печеме колачот. Со вилушка тестото го боцкаме и врз него премачкуваме три лажици мармалад.
Во тенџере растопете го путерот, шеќерот,двете лажици млеко додадете ги мелените, сецканите ореви и целата смеса сипете ја врз мармаладот.
Печете на 180 или 200степени зависиод шпоретот околу половина час.
Печете во тавче бр.30.
Наздравје!!!