1. Шпагетите ги вариме според упатството, ги плакнеме со ладна вода, ги оставаме да се исцедат.
2. Во тавче го ставаме путерот да се загрее, ги ставаме маринираните шампињони кои се исецкани на поголеми парчиња, ги запржуваме.
3. Потоа ги ставаме шпагетите, ги посолуваме и мешаме на потивок оган.
4. По малку време ја ставаме павлаката за готвење и мешаме. Додаваме малку кари и ситно рендан пармезан, чекаме да се згусне сето и тргаме на страна.
5. Ја ставаме исечканата марула, мешаме и служиме.

(518)

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани