1. То тенџере на тивок оган се ставаат павлаката, млекото, песто сосот, оревите и пармезанот и убаво се меша додека состојките не се соединат.

2. Шпагетите се варат, се цедат и додека се топли се мешаат со сосот.

* За подготовка на песто сос во блендер се ставаат листови свеж босилек, лук, сол, мелени ореви и маслиново масло и се блендира неколку минути.
Секогаш кога ќе остане песто сос го замрзнувам и можам да го употребам кога и да ми затреба.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани