Подготовка:

1. Се пржи кромидот, што е претходно исечкан заедно со пиперката. Потоа се додаваат исечканите домати и се варат 10 мин. Сето ова се блендира во хомогена смеса.

2. Настрана се запржува месото и во него се додава блендираната смеса. Се зачинува со зачини по вкус.
3. Во сад со солена вода, се варат шпагетите, околу 10мин. Се мијат со ладна вода и се става масло во нив за да не се залепат. Се сервира .

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани