Шкембето го вариме. 3 пати сменете вода.
Свареното шкембе исечете го на тенки ленти.
Морковот, кромидот, пиперката и лукот ситно исечкајте и додадете во варенето.
Кога се ќе се свари ставете фиде. Додека се вари фидето направете запршка од брашно и црвен пипер и истурете во манџата.
Посолете, ставете сув зеленчук и црн пипер, на крај додадете ситно исечкан магдонос.
Добар апетит!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани