1. Кромидот се сецка и се пржи, потоа се додаваат исечениот бакалар и исецканите компири . Се полева со врела вода да ги покрие сите состојки.
2. По желба се додаваат сол и црн пипер, исто и лаворов лист.
3. Чорбата се вари околу еден час, потоа се додаваат исецканите лук, магдонос и маслиново масло. Чорбата се вари уште 10-тина минути.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани