На една лажица маслиново масло се пропржуваат коцките морков и целер.
Потоа се налива водата, се додаваат зачините и листовите целер и нека крчка 10 минути.
Се додава фидето и вари уште 2-3 минути.
Се трга од оган.
Во чинија се соединуваат јајцето, киселото млеко, магдоносот, сокот од лимон.
Со постојано мешање се ставаат во чорбата.
Се сервира.
По желба може да се додаде и мелен ким.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани