Бананата ја пасираме со вилушка, па додаваме ванила, кафен шеќер, какао, пециво, растопен путер,прашокот за пудинг, брашното.
Со рака замесуваме мазно и нелепливо тесто.
Формираме топчиња, кои малку со дланката ги расплескуваме.
Ги редиме на ненамастен плех и ги печиме околу 12 минути на 180 с.
Може да се декорираат со чоко капки или со растопен путер од кикиритки.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани