Лешниците потпечете ги и грубо измелете ги. Измелете ги и бисквитите.
Стопете го маргаринот со чоколадото и додајте ги мелените бисквити и лешници.
Додајте 1 лажица течност да се регулира густината.
Превете бомбици кои потоа ќе ги полеете со стопено бело чоколадо одозгора.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани