Путерот се става да се растопи. Одкако ќе се растопи се остава малку да олади.
Во посебен сад се става растопениот путер и шеќерот и се матат со миксер да се добие пенеста смеса.
Во смесата постепено се додаваат јајцата едно по едно.
Во сад се става чоколадото за готвење да се растопи. Јас го ставам во микро.
Одкако ќе се растопи чоколадото се додава во смесата и се меша со лажица.
На сета таа смеса се додава брашното и се меша истотака со лажица.
Во калап за мафини со лажица се става од смесата до пола.
Се печат на загреана релна од 180 степени околу 10 мин.

За декорација користев слатка павлака изматена пенесто и додадов прехрамбена боја.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани