Подготовки:

1. Се матат јајцата заедно со шеќерот. Кога ќе побелат и се згуснат, се додава брашното кое е измешано со пецивото. Се додаваат брусниците и оревите и се печи во округло тавче бр24 на 180С-25мин.
2. Кога ке се испечи тестото, се сечи на триаголници. Секој триаголник може да се преполови и премачка со еурокрем и да се прелие со глазура од чоколада. Некои ги правев без ништо само пандишпан прелиен со чоколадо и така се вкусни.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани