Овие се посни колачи кои може да се направат со посни бисквити.

Се мешаат во една вангла мелените бисквити, мелените ореви, шеќерот и сокот од лимонот. Ако е сува смесата се додава малку вода или лимон, но ако сакате мрсни може и 1 лажица маргарин. Сите состојки убаво се мешаат и се става посебно во калапче. Се замрзнуваат 10мин.и се прелеваат со чоколадна глазура.
Глазура
Се топи чоколадата со 3 лажици масло на пареа и се прелива секое колаче.
Вкусот на колачите се освежителни, киселки со сладок вкус.
На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани