Кора
- Ги мешаме сите состојки и печеме 2 кори на 180 степени околу 15 мин, изладените кори ги пресечуваме уште на половина така да добиеме 4 кори
Фил 1
- Слатката павлака и чоколадото ги топиме на ниска температура се додека не се растопи чоколадото, оставаме да се излади и со миксер мешаме да добиеме густ крем
Фил 2
- Слатката павлака ја изработуваме со миксер
филување
- Филуваме кора, фил 1, кора, фил 2, кора, фил 1, кора, фил 1
- Од горе преливаме со чоколадната глазура - топиме чоколадото со зејтин

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани