Испечати

Чоколадна торта потопена во чоколадно млеко

Чоколадна торта потопена во чоколадно млеко

Состојки

 • коре (мерки се за една, а печеме 2 кори )
 • 3 јајца
 • 3 лажици брашно
 • 6 лажици шеќер
 • 2 лажици какао
 • 1/2 кесичка прашак за пециво
 • 100мл млеко
 • 50мл зејтин
 • прелив за корите
 • 200мл чоколадно млеко
 • фил 1
 • 600мл слатка павлака
 • 300г чоколадо
 • фил 2
 • 200мл слатка павлака
 • чоколадна глазура
 • 100 г чоколадо
 • 3 лажици зејтин

Подготовка

Кора
- Ги мешаме сите состојки и печеме 2 кори на 180 степени околу 15 мин, изладените кори ги пресечуваме уште на половина така да добиеме 4 кори
Фил 1
- Слатката павлака и чоколадото ги топиме на ниска температура се додека не се растопи чоколадото, оставаме да се излади и со миксер мешаме да добиеме густ крем
Фил 2
- Слатката павлака ја изработуваме со миксер
филување
- Филуваме кора, фил 1, кора, фил 2, кора, фил 1, кора, фил 1
- Од горе преливаме со чоколадната глазура - топиме чоколадото со зејтин