1. Во мал сад на тивок оган оставаме да се соединат млекото, чоколадото, шеќерот, путерот. Кога смесата е изедначена тргаме од оган и додаваме мелени лешници(тостирани) и сецкани ресана кекси. Убаво со лажица ја соединуваме смесата.

2. Смесата ја поставуваме на прозирна фолија и формираме ролат. Го остаавме ролатот во фрижидер да се стегне. Потоа ја отстрануваме фолијата и ролатот го прекриваме со растопено бело чоколадо.
Посипуваме со трошки.

Сечеме на парчиња и послужуваме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани