Фичо ќе ни покаже рецепт за салама, но чоколадна. Брз, вкусен и декоративен десерт!

Подготовка

Чекор 1: Во сад на оган растопете го путерот. Во друг сад измешајте ги јајцето и шеќерот во прав. Во путерот додадете го какаото и потоа соединете ги смесата со јајце и смесата со какао.

Чекор 2: Во сад измешајте ги кокосот, лешниците, сувото овошје и бисквитите. Додадете ја чоколадната смеса. Мешајте се додека не добиете смеса налик на тесто.

Чекор 3: Направете ја смесата во облик на салама и завиткајте ја во пластична фолија. Оставете ја смесата преку ноќ во фрижидер, или 1 час во замрзнувач.

Чекор 4: Во сад со шеќер во прав извалкајте ја саламата. За подобар ефект врзете ја со коноп.

Чекор 5: Сервирајте!

СОВЕТ: Фичо во смесата додаде и арома на круша, но вие може да употребите друга арома по желба, или воопшто да не ставите.