Тартов е превкусен...Хедонизам на дело...Навистина немам зборови колку беше вкусен, со прекрасно тесто и фил...

Подготовка
1. Ги соединуваме состојките за тесто, формираме топка и го оставаме во фрижидер на 1/2 час.
2. Го расукуваме во големина на тавчето за тарт ама да се распореди и во висина на ѕидовите од тавчето.
3. Го ставаме во намрсено и набрашнето тавче, го боцкаме со вилушка на дното и го печеме на 190 степени. Го ладиме.
4. За чоколадниот фил ги ставаме павлаката и путерот да се загреат до вриење, па го растопуваме чоколадото во нив. Додаваме рум, промешуваме и филот го оставаме малку да подизлади.
5. Го истураме врз печеното тесто и го оставаме да се стегне.
6. Крем сирењето, слатката павлака ги матиме до соединување (кратко) па го додаваме мармаладот и промешуваме со лажица.
7. Смесата ја ставаме во шприц со кружен додаток и правиме декоративни топчиња врз чоколаднот фил.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани