Овој прекрасен чоколаден куглоф колач, ми е омилен. Го има оној ровкаст и влажен изглед, тестото е многу чоколадно и е одличен и после неколку дена, се разбира ако дозволите да остане.

Подготовка
Путерот се топи. Шеќерот се става во длабог сад и врз него се прелева путерот за да го стопи шеќерот. Се додава и чоколадото. Одкако ќе се растопат, се додава млекото и се меша се убаво.
Смесата од брашно, какао и пециво се просејуваат врз течниот дел и сето тоа заедно се меша. На крај се додава кората од портокал.
*Јас користев кора од портокал, збогатена со екстракт од портокал.
Одкако сето тоа убаво ќе се соедини, се додава прво 1 јајце и убаво се меша, па потоа уште едно.
Во калап за куглоф, премачкан со масло и брашно, се прелева смесата, убаво се распределува и се става да се пече, во загреана рерна на 180 степени, 45 мин.
Одкако ќе се испече, се превртува во сад за колач.
Врз него нанесуваме глазура. Јас користев готов прашак за глазура, кој се раствара со 3-4 лажици ладна вода и се добива смеса како мед. Плус самата глазура има збогатен вкус на чоколадо и дава посебен шмек на колачот. Ако немате, секогаш опција е стопено темно чоколадо, со 70% какао, или по избор.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови