Се мати белката, се додаваат шеќерот, чоколадото, сокот од портокал, бисквитите, бадемот, оревите и убаво се изработува со рака.
Се прават бомбици, до половина се потопуваат со црно чоколадо и се украсуваат по желба.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани