Полесно - здравје. 
 
- Со миксер уработете јајцето со шеќерот и ванилата, додадете го млекото и продолжете да матите, додадете го зејтинот, пак продолжете да матите, на крај додадете брашното во кое сте го измешале пецивото.
- Во подметачите за мафини ставете од добиената смеса до 3/4 од подметачот, врз нив ставете од исчистените и исецкани цреши. Печете во претходно загреана рерна на 180 степени.
Оваа смеса е доволна за 14 мафини.
На здравје сладење.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани