1. Се замесува тесто од маргаринот, маста, јајцата и сите други додатоци со раце, а може и со миксер. (Ако ги правите овие колачи само со маст вкупно ке влезе околу 440гр маст).
2. Се остава тестото да одмори околу 30мин. Потоа се дели тестото на два дела се сука кора со дебелина од 1см и се сечат форми по желба. Се ставаат во плех и се печат во загреана рерна на 180-15мин. да останат бели колачињата. Кога ќе оладат се спојуваат со мармалад 2 по 2 и се поросуваат со шеќер во прав.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани