Вкусен намаз,хумус од наут.
Употребете го за подготовка на дресинг или едноставно за мачкање.
Во нутрибулетот ставете ги наутот и останатите состојки.
Промешајте. Додадете сок од лимон и масло,па зачинете.

Смесата соберете ја во стаклена тегличка и чувајте ја до две недели во фрижидер.
Нека ви е слатко.

Забелешка
Ако ви е малку течност додадете повеќе маслиново масло или лимон.
Некои лимони се посочни, а некои не.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови