Испечати

Хумус од наут

Хумус од наут

Состојки

  • 400 гр наут
  • 3лажици таан
  • 3 лажици маслиново масло
  • 1 лажиче сол
  • 1 сок од лимон
  • 1/2 лажиче црн бибер
  • 2 чешниња лук

Подготовка

Вкусен намаз,хумус од наут.
Употребете го за подготовка на дресинг или едноставно за мачкање.
Во нутрибулетот ставете ги наутот и останатите состојки.
Промешајте. Додадете сок од лимон и масло,па зачинете.

Смесата соберете ја во стаклена тегличка и чувајте ја до две недели во фрижидер.
Нека ви е слатко.

Забелешка
Ако ви е малку течност додадете повеќе маслиново масло или лимон.
Некои лимони се посочни, а некои не.