Во брашно додајте пециво, зејтин и газирана вода. Замесете тесто. Оставете го тестото на 15 минути да одмори.
Тестото рассукајте го во пласт, исечете мали правоаголници, во нив на средина исечете дупка, краевитете извадете ги преку дупката.
Во голема тава ставете зејтин, поголема количина.
Пржете го хворостот во загреан зејтин.
Извадете ги на салфетка да впијат мрсно. Посипете со шеќер во прав и ванила.
Брзо, посно, лесно и вкусно!
Добар апетит!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани