Во касерола на тивок оган ги ставаме да се соединат кондензираното млеко, шеќерот и путерот.
Кога смесата е изедначена, малку го појачуваме огнот и постојано мешаме, околу 15 миниуту за да смесата се згусни, односно да добие боја на карамела.
Тргаме од оган и додаваме искршено чоколадо, чоколаден ликер и сецкани ореви.
Убаво соединуваме.
Смесата ја истураме во мал правоаголен плех, декорираме со мали чоко топчиња.
Оставаме во фрижидер 1 час.
Потоа сечеме на коцки и послужуваме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани