Прво, исечете ги испржете ги додатоците. Пилешките гради испржете ги и сечкајте ги на помали парчиња. Меленото месо испржете го со зачини по желба. Почнете да ги редите фахитасите - на секоја тортиља ставете малку павлака, лист марула, парчиња домат, пиперки, кромид, печурки, компири и месо, по желба. Јас ги правев 4 со мелено месо, а 4 со пилешко филе. Завиткајте и уживајте.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани