Подготовка:

1.Од наведените состојки се меси меко тесто, но не да е лепливо на раце. Се обликуваат урмашиците.

2. Се печат во загреана рерна на 180 околу 30 мин. Колачињата жешки со полеваат со млак шербет.

3.За шербетот се зовриваат шеќерот и водата, откако ќе зоврие се вари 10 мин. на умерен оган. Се додава ванилата и лимонот. Откако ќе се полеат со шербет, да отстојат 3-4 часа, најмалку, па дегустација.

На здравје сладење!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани