Вкусно и помалку крцкаво тесто налик на ѓеврек...кај мене полнети со рендано биено сирење...

Подготовка
1. Замесуваме тесто со сите наведени состојки, со млака вода и млеко и го оставаме да се дуплира, да стаса.
2. За тоа време ги подготвуваме тавите, рендаме сирење и го раствораме маџунот во вода. Во еден сад ставаме сусам.
3. Откако тестото ќе стаса кинеме од него парчиња од кои формираме топчиња. Секое парче го расплескуваме во круг и му ставаме во средина рендано сирење. Ги превиткуваме на половина, ги затвораме убаво, цврсто, како чамчиња.
4. Секоја кифла ја потопуваме во растворот од маџун и вода, па ја валкаме во сусам.
5. Ги редиме во намрсено тавче или на хартија за печење, со долната страна на спојот и ја вклучуваме рерната на 200 степени.
6. Ги засекуваме на површината со нож па ги печеме додека да поцрвенат.

Забелешка
Чашата е од 250 мл или 1 кап.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани