Исцедете ги портокалите и ставете ги во една чаша во која ќе го додадете чиа семето.
Измешајте убаво и оставете преку ноќ или неколку часа да стои во фрижидер.
Исечете ги овошјата на помали парчиња и ставете ги во садот за блендирање (Нутрибулетот).
Одозгора додадете го медот или јаворов суруп или засладувач по желба и додадете 1/3 од сокот од потрокал. Изблендирајте, отворете и измешајте го останатитот сок.
Турете во 2-3 чаши, зависно од големината на чашите и конзумирајте веднаш.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани