Ова се едни богати колачи на вкус, кои имаат и прекрасен изглед.
Нека бидат дел од вашата празнична трпеза.

Во тенџере на тивок оган ги ставаме да се соединат кондензираното млеко, чоколадото, путерот.
Постојано мешаме до изедначување на состојките.
По ваша желба може да се додаде и некоја арома... Рум, цимет, ванила.
Тргаме од оган.
Во еден сад веќе ни се соединети лешниците, сецканите кандирани цреши и мекото, грубо сецкано колаче.
И нив ги додаваме на претходните состојки.
Убаво соединуваме.
Топлата смеса ја распоредуваме во триаголен калап, кој е обложен со прозирна фолија.
Убаво ја распоредуваме смесата.
Оставаме на ладно неколку часа да се стегни десертот.
Потоа сечиме на парчиња и сервираме.

Среќна Нова година на сите

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани