Се мати маста со сите состојки да се добие меко тесто. Се извлекуваат кори и со модли се сечат парчиња. Парчињата се редат на непремачкана тава, се става по малку џем и се поклопуваат во парови.
Се печат на Т=180-200 степени од 10-15 мин.
Додека се топли се валкаат во правта од шеќер и ванилин шеќер.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови