Испечати

Традиционални ванилици со маст

Традиционални ванилици со маст

Состојки

  • Тесто
  • 300 гр. свинска маст
  • 1 јајце
  • 3 жолчки
  • 1 филџан млеко
  • 4 лажици шеќер
  • 1/4 квасец (по желба)
  • За валкање
  • 100 гр. шеќер во прав
  • 4 кесички ванилин шеќер

Подготовка

Се мати маста со сите состојки да се добие меко тесто. Се извлекуваат кори и со модли се сечат парчиња. Парчињата се редат на непремачкана тава, се става по малку џем и се поклопуваат во парови.
Се печат на Т=180-200 степени од 10-15 мин.
Додека се топли се валкаат во правта од шеќер и ванилин шеќер.