Подготовка:

1. Основа- во блендер ги ставаме оревите и урмите, блендираме да се иситнат. Ги додаваме кокосовите трошки, овесните снегулки, кокосовото масло, кокосовото млеко и мeдот. Блендираме. Смесата ја ставаме во сад со големина 20х20, претходно обложен со хартија за печење, ја натапкуваме смесата.
2. Фил- во сад на оган ги ставаме кајсиите и водата, со повремено мешање ја вариме смесата додека не испари течноста 10-15 минути. Садот го тргаме од оган и со рачен блендер ја блендираме смесата. Повторно го враќаме садот на оган, го додаваме густинот и цело време мешаме со жица за матење додека не се згусни смесата. Го тргаме садот од оган и додаваме мед. Mоите кајсии не беа многу благи, вие според вкусот може да намалите или додадете повеќе. Филот го ставаме врз основата. Оставаме во фрижидер да стои еден час.
3. Чоколаден прелив- во сад над пареа го ставаме чоколадото и кокосовото млеко да се стопи. Во садот кокосовото млеко и мелените ореви. Промешуваме. Смесата ја ставаме врз филот. Оставаме во фрижидер да стои еден час, послужуваме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани