Брза, лесна и вкусна торта која сигурна сум дека многу ќе ви се допадне.
1. Го раствораме најпрво кафето. Во подлабок сад ги ставаме брашното, шеќерот, прашокот за пециво и какаото и убаво ги промешуваме. Потоа ги додаваме и течните состојки и уште еднаш ги мешаме додека не добиеме хомогена смеса. Вака добиената смеса ја ставаме во тава, и печеме околу 20-25 минути на 200 степени, секако во претходно загреана рерна.
2. Откако е готова ја оставаме да се олади, а во меѓувреме ја правиме глазурата. Во тенџере на оган го ставаме млекото и чоколадото и мешаме постепено додека не се измешаат. Малку ја оставаме да се олади, и ја ставаме глазурата на претходно изладената торта. Оставаме некаде пола час да се впие убаво и уживаме во прекрасниот вкус.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови