Пченицата добро сварена се мели во машина за мелење јаткасто овошје. Потоа во неа се додаваат оревите и лешниците мелени.Смесата се става во ситна цедалка да се исцеди сокот кој го пушта самата пченица.Потоа се формира торта во соодветен сад. Тортата се декорира во сколп на намената ( во нашиов пример за слава ). Оваа торта мозе да се служи во мали кошницки со лажиче, за добре дојде на гостинот ...

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови