Вкусен и лесен десерт кој вреди да го направите.
1. Прво се вари кафето и се лади.
2. Во сад се матат жолчките со шеќерот. Потоа се додава во нив маскарпонето и постепено се додава изматената белка.
3. Во друг сад се мати слатката павлака заедно со 3 лажици прав шеќер. Се мешаат двете смеси.
4. Пишкотите се макаат во кафе се редат во два реда по 11 пишкоти. Врз нив се става половина од филот, уште еден ред пишкоти и фил. Одозгора се наросува со какао. Треба добро да се олади за да се добие оној вистинскиот вкус кој плени.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани