1. Прво излупеното цвекло, со помош на алатка го сечеме на многу танки листови. Го ставаме во тенџере, додаваме сол и го вариме. Не смее да биде преварено. Го процедуваме и го оставаме да се исуши.

2. Во еден сад ги соединуваме младото сирење, крем сирот, сол, бибер, сецкан спанаќ и сецкан магдонос. Го земаме првото парче цвекло, ставаме едно лажиче фил на половина површина, поклопуваме. Краевите на такосот, ги облепуваме со тостиран сусам.

Остаавме во фрижидер да стојат 30 минути, па сервираме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани