Ситно се сечка кромидот, а морковот се ренда, па заедно со месото зе запржуваат во тавата во која ќе се печат. Откако ќе запржат, им се додава да запржи и оризот, па се додава црвениот пипер.
Се прелива со доматниот сос и водата, па откако ќе се измеша се додаваат зачините и магдоносот. На крај и ловоровите ливчиња.

Се става во загреана рерна на 200С да се печи 15-20 минути, па се вади и одозгора му се ставаат пиперките и неколку јајца цели кршени.
Се враќа во рерна да се допечи.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани