Ви се јаде нешто брзо, слатко и кремасто? Ова благо е најидеално за правење.

1. Во сад за матење се става јајце, брашно, пециво, какао, млеко, масло, ванила и се мати со миксер.
2. Се земаат 4 чаши, се полнат по 2 лажици од смесата, потоа се става неколку коцки чоколадо и по една лажица смрзнати вишни во секоја чаша. Одозгора, повторно се додава од смесата.
3. Во длабоко тенџере се ставаат чашите и во тенџерето се става вода, колку да се полиени чашите до половина. Се вари на рингла .Откако ќе зоврие водата се вари 15мин со покриен капак.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани