Се става оризот во зовриена вода во голем лонец на тивко да се вари со постојано мешање со дрвена лажица. Кога ќе испари водата се додава млекото во повеќе наврати и се продолжува со варење и мешање. При крај, кога оризот ќе го впие млекото и кога ќе почне да се згуснува, се додава шеќерот, цимет, пирето од тиква, ванилиниот шеќер и кората од ренданиот лимон. Сутлијашот не треба да биде многу густ, бидејќи тој покасно ја губи течност и се суши. Готовиот сутлијаш се става во чинии и се посипува со мелен цимет.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани