Омилен десерт....

Се мешаат водата и млекото (од нив се одделува 200 мл. за растворање на пудингот) и се ставаат на оган да зовријат. Се додава маслото.

Штом зовријат се додава исчистениот, измиениот и исцедениот ориз.
Се готви на умерен оган, со чести промешувања.

Кога е скоро варен оризот се додава шеќерот со ванилата. Се вари уште малку, па се додава разматениот пудинг, се меша и се вари уште некои 5 мин..

Се излева во наводенати чаши, садови.

Кога ќе олади се посипува со цимет, какао, орев мелен и итн...

На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани