Подготовка:

1. Се миксираат белките, кои беа претходно на собна температура, во цврст снег.

2. Потоа се додава кристал шеќерот и кога штом се стопи, се додава постепено шеќерот во прав. Се печат на 100С-1 час и 30мин.

*Забелешка - Значи колку гр белки исто толку шеќер, плус дупло шеќер во прав.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани