1. Се пржи месото, се вади од тавата.
2. Се пропржува зеленчукот, прво кромидот и пиперките, па модриот домат, црвениот домат се ставаат зачинот, солта, црвениот пипер и лукот исецкан ситно.
3. Се реди во намастена земјена тава .ред месо, ред зеленчук, ред компири.
4. Се полева со масло и вода се протресува, се затвора со алуминиумска фолија и се пече на 200 степени 2 и пол часа

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани