1. Виното, маслото, пецивото се замесуваат со брашно.
2. Добиеното тесто се дели на 2 дела. Од двата дела се прави кругови и се сечат на повеќе триаголници на кои се ставаат локумите со ореви. Потоа се завиткуваат и се редат во тавче обложено со пекарска хартија.
3. Благцата се печат на 200 степени околу 20 минути. Печените благца се чека да изладат и се посолуваат со шеќер во прав.

Наместо локум и ореви може да се стави мармалад од кајсија, слива или смоква.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани