Испечати

Старинско посно благо со локум

Старинско посно благо со локум

Состојки

  • 100 мл масло
  • 100 мл бело вино
  • 1 пакетче пециво
  • околу 1 кг брашно
  • 150 - 200 г локум
  • по потреба ореви
  • по потреба шеќер во прав

Подготовка

1. Виното, маслото, пецивото се замесуваат со брашно.
2. Добиеното тесто се дели на 2 дела. Од двата дела се прави кругови и се сечат на повеќе триаголници на кои се ставаат локумите со ореви. Потоа се завиткуваат и се редат во тавче обложено со пекарска хартија.
3. Благцата се печат на 200 степени околу 20 минути. Печените благца се чека да изладат и се посолуваат со шеќер во прав.

Наместо локум и ореви може да се стави мармалад од кајсија, слива или смоква.