1.Од наведените состојки за тесто, се мармеладот или јатките ореви се замесува средно меко тесто.Се прават саканите форми , а в средина се става мармелат или орев.
2.Се печат во загреана рерна на 180 степени 20 до 25 минути.
3. За тоа време се приготвува шербетот.Се зоврива водата со шеќерот ,се додаваат ванилите и лимоновиот сок и се вари 5 мин.
4.Топлите колачи се потопуваат во жешкиот шербет по околу 30 сек. од двете страни.Се валкаат во ситен кокос или мелени ореви.

На здравје сладење!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови