Јајцата се бијат со малку шеќер, се додава млак јогуртот, потоа маслото, се исклучва миксерот и со мешање со пластична лајца се додава брашното, печивото, се дели на 3 дела смесата во 3 одделни садови.
Во едниот дел се става ајварот, во другиот сирењето,  а во третиот бланширана блитвата и сечкана. Смесите во разни бои се тураат една по друга во силиконски калап за куглов, се печи во загреана рерна на 180. Испечениот кекс се витка во крпа сосема да олади, се сечи потоа.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови