1. Маргаринот го биеме со миксер. Во него го додаваме јајцето, пецивото, сирењето и брашното. Месиме. Оставаме да стои на ладно 2 часа.
2. Од тестото сучиме кора со дебелина од 1,5 цм и вадиме форми.
3. Јајцето го матиме и во него го додаваме маслото. Со нив ги премачкуваме соленките. Наросуваме сусам, ким или буковска пипер

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани