Подготовка

1. Од сите состојки се замесува средно меко тесто. По потреба се додава уште брашно. Тестото се остава да одстои најмалку еден час во фрижидер.
2. Од тестото се кинат парчиња и се прават топчиња, кои се редат на тостер (претходно добро загреан) и се притискаат да се испечат.

На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани