Во тенџере на оган ставете ја водата, малку сол и путерот.
Пред да зоврие водата додадете го брашното и мешајте додека се добие тесто.
Размесете го тестото на работна површина и поделете го на помали топчиња.
Секое топче расукајте го кружно и нанесувајте на некои топчиња од фил1, на други од фил2, и на некои фил3.
Преклопете ги во вид на полумесечина, свалкајте ги во разматена белка и презла и пржете ги на загреано масло

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови